Szeretném (a teljesség igénye nélkül) megmutatni, hogy milyen szempontok alapján választhatunk.
Kórházban vagy otthon?
Ma már törvény szabályozza az otthonszülést, ez is egy legálisan választható lehetőség, így talán az első amin érdemes elgondolkozni hogy intézményben vagy intézményen kívüli (otthon) szülést választunk.
Ha kórházi szülés mellett döntünk akkor is érdemes sok szempontot figyelembe venni hiszen kórház és kórház, szakember és szakember, között is óriási különbségek vannak.
Próbáljuk megfogalmazni az igényeinket. Lehet hogy ami nekünk rendkívül fontos az a körzetes kórházban nem elérhető, de ilyenkor is van lehetőségünk választani. Érdemes mérlegelni, hogy ami hozzánk közel áll, számunkra fontos, annak a megvalósításáért mit tennénk meg. Pl. utazunk egy keveset? Ugye ez nem is tűnik akkora áldozatnak? Vagy inkább az igényeinkből adunk le, mert maradunk a legközelebbi, legkézenfekvőbb megoldásnál? Érdemes mindenkinek átgondolni hogy mit, miért érdemes feladni, lecserélni, megváltoztatni, de ezekhez hiteles, megbízható forrásból származó információkra van szükség.
Apás szülés?
Ha apás szülést tervezünk kórházban, érdemes megtudni hogy az apa mikor mehet be? Már rögtön együtt megyünk be? Valamikor később engedik be? Csak a szülés legvégére jöhet? Apán kívül más kísérőt pl. dúlát beengednek-e? Mindegyikre van példa a szülészeteken.
Vajúdás és szülés
Milyen beavatkozásokat végeznek rutin szerűen? Van-e minden első szülőnek gátmetszés? Kap-e mindenki infúziót? Van-e borotválás, beöntés? Engednek-e szabadon választott pózban vajúdni és szülni, vagy csak a hagyományos, háton fekvő szülés van?
Szülés után...
Szülés után azonnal az anyukának adják a babát vagy először fürdetik, mérik? Mi a helyzet császármetszés esetén?
A baba 24 órán át velem lehet? Éjszaka a csecsemősök vigyáznak rá? Van-e szoptatási tanácsadó a kórházban?
A neten egyre több információ elérhető. A választásoknál érdemes megnézni 1-1 kórház császármetszési, gátmetszési statisztikáját, elolvasni az adott kórház honlapján vagy más helyeken megjelent írásokat, érdemes a kiszemelt segítőkkel beszélgetni és minden számunkra fontos dologra rákérdezni.
Ne válasszunk úgy szakembert hogy a szomszédnak jó volt. Üljünk le vele beszélgetni, hallgassunk a megérzéseinkre. Ha szimpatikusnak találjuk, lehet hogy megvan a megfelelő ember a számunkra, ha nem, akkor kereshetünk mást. Nem vagyunk egyformák, mások az igényeink, így más helyszín, szakember lehet mindenkinek a megfelelő.
Nagyon sok csoportban adnak egymásnak az anyák tanácsot közösségi oldalakon. Ez lehet nagyon jó és nagyon rossz is. Érdemes átgondolni hogy melyek azok a csoportok ahol esetleg hozzá értőktől is lehet kérdezni, hogy biztosan a megfelelő, tudományosan megalapozott, hiteles információhoz jussunk.
Ne felejtsétek el, ez a ti szülésetek, ami nem ismételhető, nem játszható újra, így nem mindegy milyen döntést hozunk.
Nagy-Majoros Zsanett
dúla
http://zsanettdula.webnode.hu
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges