A petefészkekben egy nő élete során kb. 400 petesejt érik meg. És mégis... Egyre többen szembesülnek azzal a ténnyel, hogy hiába várják a gyermekáldást. Próbálkozások, praktikák sora és a hónap végén újra „megjön a menstruáció”. Szomorúság, csalódottság, sírás, hiábavalónak tűnő várakozás tölti be napjaikat. Másfél-két év védekezés nélküli házasélet után tartják indokoltnak, hogy szakembert kell felkeresni, és egy alapos kivizsgálással utána járni, hogy mi állhat a gyermektelenség hátterében.
Nem érdemes várni ennyi ideig, ha
- a nő 35 évesnél idősebb
- a férfi 45 évesnél idősebb
- súlyosabb betegségeknél, amelyek a meddőséget okozhatják
- a menstruációs ciklus szabálytalan, rendszertelen
Íme, néhány tanács, hogy merre is induljunk, ha fejünkben megszólal a vészharang:
- keressük fel nőgyógyászunkat a nemi szervek vizsgálata miatt; kérjünk ultrahangvizsgálatot; petevezetékek átjárhatóságát vizsgáló képalkotó eljárást; endokrinológiai vizsgálatot (hormonszintek vérből való meghatározása).
- férfiak esetében: spermakép vizsgálat (nemzőképesség vizsgálata), ha további vizsgálatok szükségesek, keressenek fel egy andrológus ill. urológus szakembert. Ha bebizonyosodik a meddőség, akkor érdemes felkeresni egy meddőségi központot, ahol szakemberek segítségével, jó eséllyel beköszönthet a várva várt terhesség.
S végül néhány praktika, ami segíthet:
- hőmérőzés (ébredési hőmérséklet mérése az ovuláció megfigyelése érdekében)
- Lh teszt: (az ovuláció idejének vizeletből történő meghatározására.)
- ovulációs mikroszkóp (nyálat vagy méhnyakból vett cervix-váladékot kell az ovulációs mikroszkóp tárgylemezére felkenni, és a mintát 8-10 perces száradás után megtekinteni. Ha páfránylevelekre emlékeztető, szálkás képet látunk, az adott pillanatban termékenyek vagyunk, míg az amorf, körkörös formák a nem-termékeny napokat jelentik.)
- petesejt érlelő tabletták (a petefészkek működését gyógyszeres úton serkentik)
- stresszhelyzet elkerülése (sokszor pszichés okok miatt nem történik meg a megtermékenyülés)
- sok pihenés, kikapcsolódás
Sok türelem és kitartás meghozhatja a gyümölcsét és magunkhoz ölelhetjük a kis CSODÁT, gyermekünket.
Szerző: Harsáczkiné Kovács Adrienn
Forrás: Bencsik Andrea: Várva várt babák
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges