Jelenlegi hely

Ez nem árthat? – Kérdések a váróteremben

Amikor a radiológián várakozunk a gyerekünkkel egy vizsgálat előtt, általában átfut az agyunkon a  gondolat: Vajon, ezek árthatnak is? Mire kell figyelnie a szülőnek és mi alapján dönt az orvos?

A radiológia a képalkotás tudománya, a röntgen, az ultrahang, a CT (computer tomográf), az MR (mágneses rezonanciavizsgálat) és jó pár egészen modern és különös új vizsgálati módszer (pl. PET, SPECT) tartozik ide. A gyermekek máshogy sérülnek, más betegségeik vannak, mint a felnőtteknek. A kivizsgálás menete, technikája is különbözik a felnőttekétől. Ezért a gyermekradiológia jelentősen különbözik az általános radiológiától. Ha csak lehet, ezen a területen is válasszuk a gyermekekre szakosodott vizsgálóhelyeket!

Ártalmas röntgenvizsgálat?

Lássuk a számokat! Egy mellkasfelvétel sugárdózisa az egy év alatt mindnyájunkat érő kozmikus háttérsugárzásnál 10-es nagyságrenddel, a károsító küszöbdózisnál 100-as nagyságrenddel kisebb.

A daganatos betegségek kialakulásánál nincs küszöbdózis, valószínűségüket növeli az ionizáló sugárzás, így a röntgensugár is, de rutinvizsgálatok esetében csak elhanyagolható mértékben. A gyermekek sugárérzékenysége nagyobb, mert az osztódó szövetek, és nagyobb arányban meglévő vörös csontvelő érzékenyek az ionizáló sugárzásra. Emellett a kis méretek miatt a vizsgált szervhez közelebb eshetnek az érzékeny petefészkek és a herék. A fokozott sugárvédelem így hangsúlyosabb szempont, ezért gyermekeknél az ultrahang vagy MR alkalmazását részesítjük előnyben. Vannak azonban olyan területek, ahol a hagyományos röntgen sokkal többet mutat, így például a traumás csontsérülések esetében és a mellkas diagnosztikájában. Ilyenkor is törekszünk a felvételek számának csökkentésére: mellkasvizsgálatnál gyermekek esetében elegendő információt ad egy jó minőségű egyirányú felvétel, ugyanakkor felnőtteknél elvárt a kétirányú felvétel. Csontsérülés gyanújakor elengedhetetlen, hogy a sérült végtagról kétirányú felvétel készüljön, de az előzetes alapos orvosi vizsgálattal jól behatárolható általában a  gyanús terület. Az ép oldali végtagról csak ritkán kell összehasonlítás céljából felvételt készíteni. A megfelelő blendézéssel és a nem vizsgált testrészek, különösen a petefészkek és a herék ólomköténnyel, ólomgumilappal való takarásával jelentősen csökkenthető a sugárdózis.

Folytatás a Képmás magazin honlapján!

Szerző: Dr. Rácz Anikó gyermekradiológus

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Sokan mondják, hogy szeptember az új január. A nyári lazulás után sokan motiváltabban érkeznek vissza az edzőtermekbe. Hogy a kezdeti lelkesedés pár hétnél tovább tartson, érdemes szakemberrel konzultálni és konrét célokat meghatározni.
Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Az ősz számos lehetőséget kínál, hogy a gyerekek számára izgalmassá és élvezetessé tegyük ezt az évszakot. Összegyűjtöttem néhány ötletet, amelyek segítenek felfedezni az ősz szépségeit és kihasználni az évszak sajátosságait a családi élmények során.
Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Vannak olyan végzetes mondatok, amit a szülők később megbánnak. Van pár ismétlődő dolog, amit ha gyakran mondunk gyerekeinknek, akkor azzal akár hosszú távon nehezítjük meg a gyerek és a magunk életét is.- Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.
Miért menjünk el szűrővizsgálatokra, ha nincsen semmi bajunk?

Miért menjünk el szűrővizsgálatokra, ha nincs semmi bajunk?

Azért, hogy ne is legyen! - Dr. Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus írása
Ugrás az oldal tetejére