Jelenlegi hely

Ma van a Rózsák Forradalmának napja!

A Roses Devolution Day a szülészeti erőszakra figyelmet felhívó világnap.

A 2011-ben indult kezdeményezés lényege, hogy november 25-én azok az anyák, akik a várandósgondozás, vagy szülészeti ellátás során abúzust szenvedtek el, egy szál rózsát és egy rövid levelet visznek abba az intézménybe, ahol az eset történt.

Még mindig tartja magát a mondás: örülj, legalább a gyermeked egészséges! De nem, ez sajnos nem így van. Természetesen örül az ember az egészséges gyermeknek, sőt, a nem teljesen egészséges gyermeknek is lehet örülni. Az viszont nagyon nem mindegy, milyen körülmények között hozza őt világra édesanyja! Az a nő ugyanis, akiben a várandósság, a szülés kellemetlen élményként marad meg, aki erőszaknak éli meg azt, ami vele történik:

  • nehezebben kötődik gyermekéhez, aki "miatt" a traumát elszenvedte,
  • nagyobb eséllyel lesz depressziós, vagy él át poszt-traumás stressz-szindrómát,
  • valószínűleg nem, vagy a tervezettnél jóval később fog további gyermeket vállalni.

Az erőszak ezen formáját 2007-ben Venezuela írta le elsőként jogszabályban. Szülészeti erőszaknak nevezhető minden olyan eljárás, mely dehumanizáló, amely gyógyszerhasználati visszaélésként jellemezhető, és amely betegségként kezeli a szülés-születés természetes folyamatát, megfosztva a nőket az önrendelkezéstől, a szabad döntés jogától, és amely negatívan befolyásolja életminőségüket.

Hogy ez mit jelent a gyakorlatban? Engedély nélküli burokrepesztést, kérdés nélküli hüvelyi vizsgálatot, siettetést, oxitocin-adagolást, megfélemlítést ( ... különben meghal a baba!), indokolatlan gátmetszést, hasba könyökölést, valódi orvosi indok nélküli császármetszést... Az sem mellékes, hogy az ilyen körülmények között világra jött újszülött mit él át a születése során.

Szomorú nő

A mozgalom szimbólumául választott rózsa a törékenységet hivatott jelképezni, valamint,  hogy a szülő nő kész megvédeni magát.

"Szülés mellett segédkezni olyan, mintha rózsákat ültetnél. Azokat, amelyek csak most nyiltak ki és naptól csókoltan virágzanak, meg kell csodálni. Soha nem fordulna meg a fejedben, hogy szirmaikat a szorosan zárt bimbókból kihúzd, rákényszerítve őket, hogy a te időbeosztásod szerint virágozzanak." (Gloria Lemay)

Ha te is csatlakoznál ehhez a kezdeményezéshez, fotózd le a rózsádat, amint átadod vagy leteszed a bejáratnál, oszd meg a leveled, írd le a történeted... vagy egyszerűen csak mondd el néhány ismerősödnek, hogy létezik a szülészetben méltatlan bánásmód, rendszerszintű visszaélés, elidegenedett ellátás - és az embereknek ebből elegük van, ma egy olyan világnap van, amikor teszünk ellene.

November 25. nemcsak a szülészeti erőszak elleni világnap - hanem a 16 akciónap nyitónapja is, a nők elleni erőszak megszüntetéséért.

Minden nő egy rózsa, nevezzük nevén az abúzust!

 

 

Szerző: Sz. Szabina, Zalaimami

Forrás: Roses Revolution Day, Természetes szülés

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére