Jelenlegi hely

Február végéig tart a Nagy Téli Madárles

Számoljátok ti is a madáretetők és a parkok, kertek madarait! Bárki részt vehet benne előzetes természetismereti képzés nélkül, az adatok feltöltéséhez csak egy mobiltelefon vagy jegyzetfüzet kell.

Nagy Téli Madárles - Számít, ha te is számolsz!

Újra itt a Nagy Téli Madárles! Számold a Magyar Madártani Egyesülettel együttműködve a 2024-2025-ös téli szezonban is a madáretetők és a parkok, kertek madarait december 28. és február 28. között! A számolásban bárki részt vehet előzetes természetismereti képzés nélkül. Az adatok feltöltéséhez nem kell más, mint egy mobiltelefon, vagy jegyzetfüzet. A programok bár egyszerűek, mégis értékes adatokkal segítheted az MME munkáját.

Az adatrögzítés és -beküldés egyszerűsítése érdekében tovább fejlesztették a Turdus nevű (ez a rigófélék tudományos családneve) mobiltelefonos appot is. Ezt eddig csak szakmai adatgyűjtésre használták, de az új modulok bevezetésével mindenki számára elérhetővé vált. Az alkalmazás lényegesen megkönnyíti a megfigyelést, mivel azonnal rögzíti a bevitt adatokat, az eltelt idő mérésével segít tartani a 30 perces időtartamot, de segítséget nyújt a fajok meghatározásában is.

Az akció célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő madarak megfigyelésébe, a védelmüket is segítő "közösségi tudomány" jellegű adatgyűjtésbe.  Az így gyűjtött adatok hozzájárulnak ahhoz, hogy nyomon követhessék a klímaváltozás hatásait Magyarország téli madárállományának alakulására az elkövetkező évtizedekben.

Hazánkban az első ilyen, a madáretetőket és ezek környékét célzó lakossági adatgyűjtés 2022/2023 telén volt. Az első számoláson 825 adatközlő 1410 megfigyelési helyen 121 faj 85 750 egyedét figyelte meg. 2023/2024 telén már 944-en vettek részt az akcióban és 1125 megfigyelési helyről 141 faj 204 207 egyedét jelentették.

Útmutató

Válassz helyet a megfigyeléshez! 

Olyan helyet válassz, ahol egy madáretető vagy valamilyen természetes táplálkozóhely van, amit a madarak rendszeresen látogatnak a tél folyamán! Fontos az is, hogy legyen egy kényelmes megfigyelő helyed, amelyről jó a rálátás és ahonnan több héten keresztül lehetőséged lesz a madarak számlálására.

Melyik napszakban és mennyi ideig végezz megfigyeléseket? 

Lehetőség szerint a délelőtti órákban végezd a számlálást, és minden esetben 30 percig tartson a megfigyelés. Fontos, hogy mindenképpen rögzítsd a számlálások kezdésének időpontját!  Ha a Turdus alkalmazást használod az adatok rögzítésére, akkor elindul az idő mérése, s értesít a számlálás végéről is.

Használd a Turdus app-ot vagy a papír adatlapot, majd töltsd fel adataidat! 

Minden számlálás során rögzítened kell a megfigyelés adatait. Elsősorban a  Turdus mobiltelefonos alkalmazás használatára buzdítunk, hiszen ezzel sokkal könnyebb dolgod lesz! Az alkalmazás azonnal rögzíti a megfigyeléseidet, méri az eltelt időt, segít a fajok meghatározásában és a számlálás végén összesíti is az adataidat. A Turdus elérhető Android és iOS rendszert használó telefonokra és tabletekre is. 

Hogyan határozd meg a megfigyelt madárfajokat? 

A madarak azonosítása az etetőnél kritikus fontosságú a rögzített adatok minősége és a Téli madárles sikere szempontjából. Mivel viszonylag kevés madárfaj keresi fel a legtöbb etetőt, ezek a fajok egy kis gyakorlással és gondos megfigyeléssel könnyen meghatározhatók. Ismerkedj meg az etetők gyakori madaraival, első körben a Téli madárles poszter tanulmányozásával

Számtalan további lehetőség van a madárfajok megismerésére, kezdve az MME honlap Tudástárában elérhető Magyarország madarai oldalakkal vagy a Madárhatározó app-pal. 

Ha nem tudsz azonosítani egy madarat, írd le, hogyan nézett ki (figyelj a határozást segítő bélyegeire, méretére, jellegzetes formájára, mintázatára és színeire) vagy fotózd le! Jegyezd fel, hogy mikor és hányat láttál, hogy a megfigyelést hozzáadhasd a számláláshoz, ha később azonosítani tudod a fajt. 

Részletes útmutatót és további információt itt találsz.

Forrás

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére