Jelenlegi hely

Illóolajokkal a megfázás ellen

Elérkezett az influenza és a megfázások ideje.
Egyre több gyerek hiányzik az iskolából, óvodából, előfordul, hogy egy teljes osztály fele otthon lábadozik.

A természetes gyógymódok egyre inkább előtérbe kerültek az elmúlt éveken. Így már hazánkban is egyre többen fedezik fel (újra) az illóolajok gyógyító és megelőző hatását.

Családunk 3 éve használja folyamatosan az aromadiffúzort, elsősorban megelőzés céljából. Tanítóként az elmúlt évtől folyamatosan párologtatjuk a levegő fertőtlenítését szolgáló illóolajokat. Covidos megbetegedésemkor a kórházi kezelés alatt is a diffúzort használtam a kórteremben, amit az orvos örömmel fogadott.

Illóolajok – az ezer éves gyógyszer

Az egyes ókori kultúrák – Egyiptom, Kína, India – a balzsamaik, gyantáik, kenőcseik készítésénél már használtak illóolajokat. Az egyiptomi királysírokban a használati tárgyak mellé illatszeres fiolákat helyeztek, de a halottak mumifikálásánál is illóolajokat alkalmaztak. Az ősi Kínában – különösen a járványok idején – elsősorban fahéjjal, gyömbérrel gyógyítottak. A görög orvostudomány a kínai és az egyiptomi ismereteket ötvözte és csaknem 50 féle illóolajat használtak már. A középkorban a kolostorok váltak a gyógyítás központjává, ahol a szerzetesek maguk termelték a gyógynövényeket és készítettek belőlük illóolajokat. (Legrégebbi apatásgunkban, a Pannonhalmi Bencés Apátságban ismét elérhetőek a kolostori termékek). A 19. században az illóolajokat már nem csak gyógyításra, hanem kozmetikumok előállításánál is alkalmazták. Érdemes megemlíteni, hogy az első világháborúban Gattefosse lyoni vegyész a katonákat illóolajjal gyógyította.

Aromaterápia

Az aromaterápia általában növényi eredetű olajokat használó terápia. Megelőző módszerként ill. betegségek esetén a gyógyszeres kezelés mellett kiegészítő kezelésként alkalmazzák. Az aromaterápia módszerei: párologtatás, inhalálás, bedörzsölés, masszázs, borogatás, bedörzsölés. Az illóolajokat elsősorban külsőleg alkalmazzák, nagyon fontos, hogy alkalmazásuk előtt informálódjuk arról, hogy belsőleg alkalmazható-e.

Miben párologtassunk?

Az aromadiffúzorok lényege, hogy az illó olajokat vízzel vegyítve a készülék porlasztva juttatja a levegőbe és fejti ki gyógyhatását. Az aromaterápiához mindenképpen aromadiffúzor szükséges, ahol vízbe csepegtetve, porlasztásra kerül az olaj. Fontos azonban, hogy kizárólag minőségi diffúzort vásároljunk, mert a rossz minőségű készülékek akár egészségkársító hatásúak is lehetnek.
A párásítók legyenek alul porlasztóak (tehát ne szivacson keresztül szívják fel a vizet) és jól tisztíthatóak, rendelkezzenek viszonylag nagy víztartállyal, és fontos, hogy a víz elfogyásakor maguktól kikapcsoljanak (ellenkező esetben leég a motor).

Illóolajok a megfázáskor

Borsmenta
Tisztítja a légutakat, antibakteriális, vírusölő, hűsítő, fájdalomcsökkentő, izomlazító, légzéssegítő, lázcsökkentő hatású – ezért megfázásnál alapolaj.
Mire használhatjuk még? Fejfájásra – ekkor pár cseppet tegyünk egy papírzsebkendőbe és mélyen lélegezzük be.
Nyáron rovarcsípésre is alkalmazhatjuk – ekkor kevés oliva olajjal keverjük össze – az olajat közvetlenül ne tegyük a csípésre!

Eukapliptusz olaj

Vírus- és baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása miatt a légzőszervi betegségek esetén alkalmazott készítményeket hatékonyan támogatja. Tisztítja a légutakat, enyhíti a felső-légúti megbetegedések tüneteit, fellazítja a válladékot. Nátha, köhögés, influenza, torokgyulladás, gégelob, orrmellék- és homloküreg-gyulladás, valamint mandulagyulladás ellen is rendkívül hatékony. Gyulladáscsökkentő hatása miatt a lázcsillapitásban is hasznát vehetjük.

Előnye, hogy rossz közérzet enyhítésére is alkalmas, így a megfázás esetén ebben is segít.

Citromolaj

Megfázásos megbetegedéskor a citromolaj erős fertőtlenítő hatását tudjuk leginkább kihasználni. Párologtatva fertőtleníti a légteret, megakadályozza a vírusok terjedését, elpusztítja a baktériumokat, csökkenti a lázat, segít a szellemi frissességben is.

Citromolajat „békeidőben” is érdemes párologtatni. Megelőzés szempontból a levegő fertőtlenítésére, ill. segít a koncentrációs nehézségekben – ezért kiválóan alkalmas gyerekszobába, tantermekbe, irodákba.

Levendulaolaj

A levendula gyógyhatását évezredek óta ismerjük.
Az ókorban a mosdóvizüket illatosították vele a rómaiak, a 16. században a  betegeknek a kabátbélésébe varrták.

Kedvező hatását a benne található baktériumölő, fertőzés gátló, nyugtató és fájdalomcsillapító anyagok szolgálják. Az illóolaj ezeken kívül flavoidokat is tartalmaz, ami a gyulladásgátló tulajdonságáért felel. Kiválóan csillapítja a lázat és gondoskodik a beteg nyugodt alvásáról is. Fájdalomcsillapító hatása miatt a megfázás melléktüneteit is hatásosan kezeli.

Fontos! A várandósság első három hónapjában és kisgyermekeknél 3 éves kor alatt kerülni kell a használatát!

Oregánó olaj

Más néven a természet antibiotikumának nevezik. Általában fűszernövényként ismerjük, a mediterrán és görög konyha alapfűszere, de kiváló gyógynövény is.

Fertőtlenítő-, köhögéscsillapító, légúti fertőzések gyógyítására alkalmazhatjuk. Megöli a mikrobákat és a gombákat, elpusztítja a vírusokat, patogén baktériumokat és a fertőzéseket okozó gombákat. Hasonlóan a citromhoz, az oregánó olaj is rendkívüli módon fertőtleníti a levegőt, mindemelett erősíti az immunrendszert is.

Teafaolaj

A teafaolaj legismertebb tulajdonsága a fertőtlenítő, vírusölő, és gyulladáscsökkentő hatása. A légzőszervi bántalmakat (köhögés, orrdugulás) kiválóan gyógyítja, ill. a lázcsillapításra is alkalmas.

A párologtatáson túl a betegség idején kézmosóba keverve természetes kézfertőtlenítőt kapunk.
Az eukaliptusz olajjal együtt használva remekül kiegészíti egymást a 2 olaj.
Extra tipp: a beteg ágyneműjének, ruhájának mosásakor tegyünk a mosáshoz 3-4 csepp teafaolajat és a rhákat így fertőtlenítsük!  

Fontos! A várandósság, kemoterápiás kezelés idején és kisgyermekeknél 3 éves kor alatt kerülni kell a használatát!

Kakukkfűolaj

A kakukkfű olaja erős antimikrobiális, szagtalanító, bőrvörösítő, gyulladáscsökkentő, általános erősítő, köhögéscsillapító és a hörgők görcsét oldó hatású. A kakukkfűolaj alkalmazásának általános  területei: különböző eredetű légúti-, bőr- és húgyúti fertőzések; köhögéssel járó krónikus légzőszervi bántalmak, szájüregi gyulladások, emésztőrendszeri panaszok, valamint a mozgásszervek gyulladással és fájdalommal járó megbetegedései. Oldja a légzőszervi görcsöket, a válladék feloldásában sokat segít. Alkalmas a legyengült szervezet általános erősítésére, különösen nátha vagy hurutos megbetegedések esetén. Fokozza a szervezet védekezőképességét. Légzőszervi megbetegedések esetén az inhaláláson túl légzéskönnyítő hatású fürdők készítésére és a mellkas bedörzsölésére is használhatjuk.

A betegség alatt párologtatva jó közérzetet teremt és szellemileg is felfrissít.

Fontos! A magas vérnyomásban szenvedők mértékkel alkalmazzák, ugyanis serkenti a vérkeringést!

Milyen illóolajat használjunk?

Kiázárólag 100%-os tisztaságú olajat használjunk, amiket általában a gyógynövény vagy bioboltokban tudunk megvásárolni.

Képek forrása: pixabay
Szerző: Szombathelyimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Új Rumini kötetek- nem csak rajongóknak!

Rumini sokak kedvence: mutatjuk a sorozat részeit!

Nem kérdés, hogy a nagyovis és kisiskolás korosztály körében az egyik legnépszerűbb olvasnivaló a Rumini. Van, aki már önállóan olvassa, van, aki esti meseként hallgatja a tengerész egér izgalmas kalandjait. Sőt van, aki így is, úgy is! :) 
Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Sokan mondják, hogy szeptember az új január. A nyári lazulás után sokan motiváltabban érkeznek vissza az edzőtermekbe. Hogy a kezdeti lelkesedés pár hétnél tovább tartson, érdemes szakemberrel konzultálni és konrét célokat meghatározni.
Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Az ősz számos lehetőséget kínál, hogy a gyerekek számára izgalmassá és élvezetessé tegyük ezt az évszakot. Összegyűjtöttem néhány ötletet, amelyek segítenek felfedezni az ősz szépségeit és kihasználni az évszak sajátosságait a családi élmények során.
Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Vannak olyan végzetes mondatok, amit a szülők később megbánnak. Van pár ismétlődő dolog, amit ha gyakran mondunk gyerekeinknek, akkor azzal akár hosszú távon nehezítjük meg a gyerek és a magunk életét is.- Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.
Ugrás az oldal tetejére