Jelenlegi hely

Szülni fogsz? Aggódsz, hogy bent lehet-e a kísérőd, kell-e teszt?

A gyerekek covid ellenére is világra akarnak jönni, nagyon nem mindegy, hogy milyen körülmények között tud szülni a kismama. Az országos tisztifőorvos minden intézményt tájékoztatott, hogy szülés esetén sem kérhetnek oltatlan szülő nőtől, és kísérőjétől koronavírus-tesztet.

November 1-jétől életbe lépett a látogatási tilalom az ország valamennyi fekvőbeteg szakellátást nyújtó intézményében.

Bár a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) már a korlátozás bevezetésekor is hangsúlyozta, hogy „a szülő nő mellett folyamatosan tartózkodhat egy nagykorú személy a vajúdás és a szülés alatt”, úgy tűnik, hogy az eljárásrendet több kórházban sem tartották be. Ezért az országos tisztifőorvos ismét tájékoztatta az intézményeket a látogatási tilalomhoz köthető kivételekről.

Ahogy a korábbi járványhullámok alkalmával, úgy most is van néhány helyzet, amely esetben kivételt lehet tenni: ilyen például a végstádiumban lévő betegektől való elbúcsúzás; kiskorú, valamint az értelmi fogyatékossággal élő beteg mellett is ott lehet szülője, törvényes képviselője.

Szülés veszélyhelyzeti rendben, járvány alatt

A szülés a sürgős szükség körébe tartozó életet veszélyeztető állapotok körébe tartozik, mely azonnali egészségügyi ellátást igényel. A szülés nem tervezhető invazív beavatkozás, így nem vonatkozik rá a 469/2021. (VIII.6.) Kormány rendelet a tervezhető invazív beavatkozások veszélyhelyzeti rendjéről.

Az ún. apás szülések esetében a szülő anya kísérője nem minősül látogtónak, rá a szülés ideje alatt a kísérőkre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. A vajúdás és a szülés tartama alatt folyamatosan a szülő nő mellett tartózkodhat az általa megjelölt nagykorú személy.

Az apás szülésre is van lehetőség, és az apától nem kérhetnek a belépés előtt koronavírus-tesztet.

Császármetszés esetén

Egy kicsit módosul a protokoll, mivel a császármetszés műtét. Az EMMI 2/2020. számú október 12-i egyedi utasítása értelmében

a császármetszés időtartama alatt a műtő légterében kísérő nem tartózkodhat. A tisztifőorvos állásfoglalása alapján azonban a császármetszés műtőn kívüli szakaszában, a szülés ideje alatti jelen lehet kísérő.

Azaz az EMMI utasítás csak a műtő légterében való tartózkodásra vonatkozóan fogalmaz meg tiltást. Az előkészítésre és a műtét utáni aranyórára – ha erre nem a műtő légterében kerül sor – az általános kapcsolattartási szabályok az irányadóak. A műtőn kívül a szülő nő mellett lehet a választott kísérő. A kísérő beengedése a születés utáni aranyórára azért is indokolt, mert az anya akadályoztatása esetén az irányelv által ajánlott bőrkontaktus csak az apával, kísérővel valósítható meg.

ADL - Debrecenimami

Forrás: Másállapotot a Szülészetben Facebook oldala; index.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére