Jelenlegi hely

Jó hír a szülőknek: Megváltozott a gyermekek gyógytornára történő beutalásának szabályai - ezentúl a gyermek háziorvosa is adhat beutalót

A Dévény módszer jótékony hatásást senkinek sem kell bemutatnom, nagyon sikeres és hatékony mozgásterápia ez a babák számára. Gyakorlatilag a baba születése után bármikor el lehet kezdeni, és minél hamarabb kezdik a csecsemők kezelését,  annál hatékonyabb, sikeresebb lehet a mozgásfejlesztés.

Ahhoz, hogy az alapellátáson belül egy kisbaba ingyenesen részesülhessen a módszerben, idáig egy szakorvosi beutalóra volt szükség, aminek megszerzése hetekbe, akár hónapokba is telhetett, és az mind a gyermek, tartós egészségi állapotát veszélyeztette.

Ezért a Dévény Anna Alapítvány 2019 őszén kezdeményezte a habilitációs-rehabilitációs kezelésekre történő beutalást szabályozó kormányrendelet módosítását. És most örömhírrel szolgálhatunk nektek, mert február 9-én végre megszületett a határozat. - Természetesen segítség, ha a védőnéniknek, gyermekorvosotoknak is felhívjátok a figyelmét rá.

Megkerestük Peringer Ágnest a Dévény Anna Alapítvány kuratóriumi elnökét, hogy egy kicsit foglalja össze nekünk, mit is jelent számunkra ez a változás.

A módosítás célja az volt, hogy a 0-3 éves korú gyermekek esetében elkerülhető legyen a sokszor hónapokig tartó várakozási idő a szakorvosi vizsgálatra, hiszen eddig a pici gyermekek esetében is szakorvosi beutaló volt szükséges.

Az Alapítvány 2 fordulóban készített el egy tanulmányt, mely megalapozta a kérés jogosságát, elsődlegesen arra alapozva, hogy ha a gyermekek a szakorvosi beutalóhoz jutás hosszú ideje alatt nem kapják meg időben a szükséges kezelést, úgy éppen a legfontosabb időszak esik ki, amikor a mozgásfejlődésük elmaradásának javításában még hatékony segítséget tud nyújtani a Dévény Speciális manuális technika – Gimnasztika Módszer (DSGM-kezelés).

A Dévény Anna Alapítvány által benyújtott tanulmány kedvező visszhangra talált, de sajnos a COVID 19 járványhelyzet lelassította a kormányrendelet módosításának folyamatát, de a 2021. február 9-én megjelent Magyar Közlöny 2021. évi 19. száma már tartalmazza a módosított rendeletet:

„- 53/2021. (II.9) Korm. rendelet A praxisközösségekről 6.§ (2) bekezdés: Az R. 3. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: „(5) A biztosítottat rehabilitációs ellátásra kizárólag a rehabilitációt megalapozó megbetegedés gyógykezeléséhez szükséges szakorvosi szakképesítéssel rendelkező orvos és e megbetegedéshez kapcsolódó esetleges szövődmények tekintetében illetékes szakorvos, illetve a rehabilitáció vagy fizikoterápia szakorvosa utalhatja be. A 0–3 év közötti gyermeket habilitációs kezelésre a háziorvos, házi gyermekorvos is beutalhatja.”

A megjelenő rendelet gyakorlatilag az alábbiakat jelenti:

Azon gyermekek esetén, akiknél a mozgásfejlődésben a DSGM speciális tünettana alapján eltérés észlelhető és emiatt kezelésre szorulnak és a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által finanszírozott kezelésen szeretnének részt venni, a jövőben már elegendő a gyermek háziorvosától beutalót kérni.

Ezzel elkerülhető a szakorvosi vizsgálatra várás hosszú időszaka, természetesen, ha valaki már rendelkezik szakorvosi beutalóval, ő ugyanúgy jelentkezhet NEAK-finanszírozott kezelésre.

Az Alapítvány keretein belül az alábbi telephelyeken lehet NEAK-finanszírozott DSGM-kezelést igénybe venni:

  • Dévény Anna Alapítvány budapesti központja,
  • továbbá az alábbi vidéki telephelyek: 
  • Baja  
  • Kéthely
  • Kisvárda
  • Máriakálnok
  • Miskolc 
  • Mórahalom 
  • Nyíregyháza
  • Pécs 
  • Sajószentpéter 
  • Sülysáp  
  • Tiszafüred

A Dévény Anna Alapítvány által ajánlott DSGM-szakgyógytornászokat megyére bontva ITT találjáljátok.

Makai Marianna -  Kecskemétimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Szilveszter éjszakája sokaknak a nagy bulikról, a hangos mulatságról és a pezsgőről szól, de nem mindenki vágyik ilyen nyüzsgésre. Ha inkább egy meghitt, pihentető estét szeretnél otthon tölteni a családdal, nagyszülőkkel vagy épp kettesben ez az írás pont neked szól. Összegyűjtöttünk néhány inspiráló ötletet, hogy az évbúcsúztató otthon is emlékezetes legyen.
Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Ugrás az oldal tetejére