Jelenlegi hely

A várandós édesanyákat és családjukat is megviseli a COVID helyzet - Magyar védőnők körében készült felmérés a vírushelyzetről és a várandósgondozásról

A választ adó védőnők egyharmada szerint szinte minden családot megvisel, hogy a járványügyi helyzet miatt a legtöbb esetben nem lehetnek ott az édesapák a szüléskor. Tapasztalataik alapján a vérszegénység, a túlsúly és a cukorbetegség a leggyakoribb egészségügyi probléma manapság a várandós édesanyáknál, a legtöbb anyuka pedig a szoptatás, a köldökápolás, valamint a bőrápolás kapcsán kér tanácsot a védőnőktől az újszülött érkezését követően. Védőnők körében végzett felmérést a Magyar Védőnők Egyesülete és a Lovela Baby arról, hogy általánosságban milyen tendenciák figyelhetők meg a várandósgondozás területén, illetve, hogy hogyan érinti a kialakult járványügyi helyzet a várandósgondozást és a babavárást.

A járványügyi helyzet szinte mindenkire hatással van. Akár egészségügyi, gazdasági vagy életmódbeli változásról van szó, az elmúlt hónapok a legtöbb embertől áldozatot követeltek. A Magyar Védőnők Egyesülete a Lovela Baby mosószermárkával karöltve járt utána annak, hogy hogyan hatott a járvány a várandósgondozásra, illetve mit tapasztaltak a védőnők a családok és az újszülöttgondozás területén az elmúlt időszakban.

Megváltozott a várandósgondozás

Bár a válaszoló védőnők több, mint tizenöt százaléka pandémia idején is a személyes kapcsolattartásnál maradt a várandós édesanyákkal, nyolcvan százalékuk a vírus hatására átállt a vegyes, online és személyes tanácsadásra az elmúlt hónapokan. Vannak azonban tevékenységek, amelyekre a jelenlegi helyzetben nincs lehetőség: csaknem kétharmaduk a családlátogatást, több, mint egyharmaduk pedig a szülésre felkészítő foglalkozásokat hiányolja leginkább.

Megviseli a családokat az apa nélküli szülés

A pandémiás helyzet miatt már az első hullám alatt sem engedték be a legtöbb esetben az édesapákat a szülőszobába, ez pedig azóta csak szigorodott: az, hogy melyik intézményekben engedélyezik az apás szülést, kórházanként változik. Tízből kilenc védőnő szerint pedig mindez hatással van arra, hogy hogyan élik meg a születés élményét a családok, egyharmaduk egyenesen úgy tapasztalja, hogy minden családot megviselnek ezek a változások. A vírusnak pedig a szülés utáni időszakra is hatása van: a válaszoló védőnők közül legtöbben azt javasolják az édesanyáknak, hogy a születés után egyáltalán ne fogadjanak vendégeket, ha pedig mégis fogadnak, akkor a szájmaszk használatát és a higiénés szabályok betartását kérjék a családtagoktól is.

Cukorbetegség, vérszegénység és túlsúly

A felmérés alapján kiderült, hogy manapság a válaszoló védőnők körzeteiben a leggyakoribb probléma a vérszegénység, ezt követi a túlsúly és a cukorbetegség a várandós nők körében. Érdekes, hogy a válaszok alapján a fővárosban és vidéken mást tapasztalnak a védőnők a betegségek tekintetében. Míg Budapesten a legtöbben a cukorbetegséget érzik a leggyakoribb problémának, addig vidéken fölényesen vezet a vérszegénység, mint megjelölt gyakori betegség. Arra a kérdésre, hogy a várandós édesanyák milyen változásra vannak legkevésbé felkészülve, legtöbben a pszichés változásokat jelölték meg, ezt követi a párkapcsolat változása és az életmódváltozás.

Szoptatás, köldökápolás és bőrvédelem a leggyakoribb kérdés a születés után

A felmérés arra is kitért, hogy a születés után milyen problémákkal szembesülhetnek a friss szülők, és mivel fordulnak leggyakrabban a védőnőkhöz. A visszajelzések alapján a leggyakoribb kérdések az általános várandósság alatti vizsgálatokon kívül, hogy milyen gyógyszereket lehet szedni a várandósság alatt, de sokan kérdeznek a szociális támogatásról, a szoptatásra való felkészülésről, valamint a várandósság alatti életmódról és táplálkozásról is. A születést követően a legtöbb segítséget a szoptatás és a köldökápolás kapcsán kérik az anyukák, de sokszor felmerülnek bőrvédelemmel kapcsolatos kérdések is.

Megelőzhető lenne a babák bőrirritációja

A felmérésben részt vett védőnők kétharmada szerint a bevizsgált fürdetők használatával, a hozzátáplálás szabályainak ismeretével, valamint a megfelelő mosószerek alkalmazásával kivédhető lehetne a legtöbb esetben a bőrirritáció megjelenése az újszülötteknél. Szerencsére ma már kapható olyan hipoallergén mosószer család, amely mesterséges színezőanyagoktól és allergénektől is mentes. A válaszadó védőnők szerint pedig a családok csaknem nyolcvan százaléka ma már használ is ilyen külön, a csecsemők számára kifejlesztett mosószereket. A szakemberek jelentős része pedig egyetért azzal, hogy erre a kiemelt figyelemre a babák bőre kapcsán szükség is van legalább egy, de akár másfél éves korig is. „A bőr szervezetünk egyik legfontosabb szerve, amely a testünk védelmét csak akkor tudja megfelelően biztosítani, ha épségét megőrizzük. Ez azonban nagy odafigyelést igényel a mindennapokban, főleg a csecsemők esetében. A kisbabák bőre vékonyabb és a hámsejtek egymáshoz kapcsolódása lazább, ezért sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve” – mondta el Csordás Ágnes Katalin, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke, aki minden szülőnek azt javasolja, hogy figyeljenek oda a megfelelő szerek alkalmazására már a születés napjától kezdődően.

A Magyar Védőnők Egyesülete és a Lovela Baby kérdőíves megkérdezés keretében vizsgálta a védőnők tapasztalatait a várandósgondozás, valamint a kialakult járványügyi helyzet hatásait érintő kérdések kapcsán.  Az adatfelvételre 2020. október 29. és november 5. között került sor 539 védőnő válaszainak figyelembevételével. A kutatás nem reprezentatív a teljes országra nézve, ugyanakkor alkalmas a védőnők véleményének feltérképezésére.

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére