Jelenlegi hely

Hamvazószerda, a nagyböjt kezdete

Hamvazószerda keresztény ünnep, a farsangi időszak utáni első nap. Ezen a napon kezdődik a Húsvét előtti 40 napos böjt, a Szent Negyvennap, a Nagyböjt. 

Március 31-től, Húsvét vasárnaptól visszaszámolva (a vasárnapokat levonva - az Úr napján nincs böjtölés) a negyven napos nagyböjt 2024-ben február 14-én szerdán kezdődik.


Kép forrása: Szentkut.hu

A hamuval hintés ősi keresztény szertartás, melyben bűnbánatuk jeleként az őskeresztények hamuval szórták meg fejüket.

Hamvazószerdán és azt követő vasárnap a katolikus pap megszentelt hamuval (előző évi virágvasárnapi körmeneten használt barka hamuja) keresztet rajzol a hívek homlokára és ezt mondja: "Emlékezzél ember, hogy por vagy és porrá leszel!" vagy  „Tartsatok bűnbánatot és higgyetek az Evangéliumban”.

II. Orbán pápa rendelte el 1901-ben ben, hogy a papok minden keresztény homlokát hamuval kenjék meg ezen a napon, ez a szokás a katolikusoknál mindmáig fennmaradt. A hamvaztatás az elmúlást és a bűnbánatot jelképezi. 

Hamvazószerda és nagypéntek szigorú böjti nap a keresztények körében, melynek betartását 14 éves kortól kéri az egyház. Ezeken a napokon tilos húst enni, napi háromszori étkezés engedélyezett, egyszer lehet bőségesen étkezni. A hústól való tartózkodás a nagyböjti időszakban a pénteki napokra is vonatkozik.

Hogy jön ki a 40 napos böjt, amikor Hamvazószerda és Húsvét között több, mint 40 nap van?

Hamvazószerda mozgó ünnep, - minden évben más napra esik a kezdete és a vége. Húsvétot a tavaszi napéjegyenlőséget (március 21.) követő holdtölte utáni vasárnap ünnepeljük, innen visszaszámolva, és a vasárnapokat kihagyva jön ki a 40 nap. A vasárnapok böjttiltó napok, azokat nem számoljuk, nem részei a 40 napos böjtnek. A XI. századtól lett  hamvazószerda a nagyböjt kezdete.

Régen igyekeztek, hogy hamvazószerdáig elfogyasszák a farsangi időszakból maradt, főként zsíros ételeket. Nagyböjtben nem főztek zsírral, húst és zsíros ételeket nem ettek. Tilos volt a hangoskodás, mulatozás, így ebben az időszakban esküvőt sem tartottak. 

A nagyböjt a keresztények számára lehetőség a változásra, a megbocsátásra, lelki elmélyülésre, bűnbánatra, az imádságra, a szegények segítésére, felkészülés a megváltás örömünnepére.


Forrás: Magyar Katolikus Egyház, Wikipédia


M. Andi - Monorimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

A farsangi időszak mára főként a gyerekek mulatságáról szól. Ehhez a vidám ünnephez gyűjtöttük össze a legjobb farsangi dalokat és mondókákat, melyek garantáltan feldobják a hangulatot, és még emlékezetesebbé teszik a közös pillanatokat!
7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!
Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Ez a régies kifejezés tulajdonképpen a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra, a farsangi időszak végére vonatkozik. Izgalmas, mulatságokkal, babonákkal, különleges népszokásokkal teli időszak.
5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Ugrás az oldal tetejére