Jelenlegi hely

Jóság kosár, avagy anyu megtanít jónak lenni

Egyszer olvastam valahol, egy keresztény népszokásról, ami nagyon megtetszett, és amit mi is könnyedén alkalmazhatunk otthon. Húsvétra a gyerekek a Jézuskának ajándékba jócselekedeteket ajándékoznak, cserébe, amiért Ő magára vette bűneinket.

 Egy kis fonott kosárkákba a gyerekek jóságokat gyűjthetnek, ezt már az egészen kicsik is értik és izgalommal játsszák, hisz minden gyermek belső vágya a szülőknek való megfelelés, akkor is, amikor rossz.

A rosszaság nem a tudatos bántásból jön vagy a szülők bosszantásából, hanem sokszor csak figyelemfelkeltés áll mögötte. Még akkor is, ha tudja a gyermek, hogy esetleg büntetés jár érte, sok esetben következménye a verés, kiabálás, mégis bevállalják a gyerekek, mert nem tudják másként kifejezni magukat. Ezekre a tettekre könnyű példákat említeni, legáltalánosabb, a testvérféltékenység. Tudja a gyermek, hogy nem szabad hangoskodni, kiabálni, de mégis ezt teszi, mert amikor leszúrják a szülők vagy megbüntetik, akkor végre úgy érezheti, hogy foglalkoznak egy kicsit Ővele is. Nem rossz akar lenni, csak felhívja a figyelmet, hogy; hahó, én is itt vagyok ám, nem csak az a kicsi baba! De ha Ő szépen csendben játszik és kéri a mamáját, hogy gyere, játssz velem, a válasz rá, hogy most nem jó, mert éppen meg kell etetnem az Öcsit…Ha a szép szó nem segít, akkor inkább rossz lesz, mert gyorsan rájön, hogy ezzel bizony magára tudja vonni a szülők figyelmét.


Ez a kis játék segít a gyereknek kifejezni magát és hasznunkra válik a későbbiek során is, nem csak a Húsvéti ünnep kapcsán.

 
 
Keressünk otthon egy szép kis kosárkát, vagy fadobozt, vázát, tarisznyát, esetleg papírból hajtogathatunk egy szép kis tartót neki. A lényeg, hogy ne egy mindennap használati tárgy legyen, hanem valami különleges, amihez eddig nem nyúlhatott. Írjunk össze cetlikre jótetteket, személyre szabva gyerekenként, rakjuk bele pl egy befőttesüvegbe és reggel húzzon belőle egyet, kettőt… a gyerek (ez kortól is függhet, de ne rójunk rá túl sok terhet). És ha sikerült aznap betartani a jótettet, akkor este kerüljön be a dobozkába a cetli, amit felajánl a Jézuskának ajándékba. Ha mi komolyan vesszük ezt a játékot, Ő is komolyan fogja venni, ezáltal könnyen megtaníthatjuk neki a helyes viselkedési formát. Ha érzi a dicséretet, és több szeretetet, figyelmet kap, akkor Ő is jobb lesz és jobb lesz a kapcsolatunk is.
 

Jótettek például:
 

  •           ma összepakolom a játékaimat
  •           ma kevesebbet veszekszem a nővéremmel
  •           mesenézés helyett társasozok az Öcsémmel
  •           ma az oviban segítek elpakolni a játékokat
  •           ma nem leszek irigy az oviban és nem bántok senkit…
  •           ma ha levetkőzök nem dobálom szét a ruháimat
  •           ma nem feleselek vissza
  •           ma megeszem az ételt, amit elém tesznek

És még sorolhatnánk, azt csak a szülő tudja, hogy gyermekének mi a gyengesége, ha csak 1 napra kérjük tőle a jó cselekedetet, azt még meg tudja tartani és az érte kapott dicséret meghozza a kedvét, hogy továbbra is jó gyermek lehessen!

M.Mariann - kecskemétimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Ugrás az oldal tetejére