Jelenlegi hely

Speciális étrend a közétkeztetésben is

Az ombudsman szerint az önkormányzatnak nem jóindulaton múló lehetősége, hanem törvényi kötelezettsége biztosítani a speciális étkezési szükségletű gyermekek óvodai, iskolai ellátását - közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala szerdán az MTI-vel.

A közlemény szerint egy szülő azzal a panasszal fordult Szabó Mátéhoz, hogy bár gyermeke lisztérzékeny, az iskolában nem biztosított a speciális igényű tanulók étkeztetése. A panaszos megrendelte a diétás ételeket egy közétkeztetési cégtől, és a kiszállításban az önkormányzat segítségét kérte, az azonban elzárkózott attól. Az ombudsman az önkormányzattól azt a magyarázatot kapta, hogy a drága kiszállításra nem telik a település szűkös költségvetéséből.

Az alapjogi biztos vizsgálati jelentésében felhívta a figyelmet arra, hogy miután az állam január 1-jétől átvette az iskolák fenntartói jogát, módosították a gyermekvédelmi törvényt, és aszerint az étkeztetést a települési önkormányzat köteles biztosítani a közigazgatási területén található nevelési, oktatási intézményekben. Ehhez az állami normatívák, illetve az étkező gyermekek után fizetett térítési díjak biztosítják a fedezetet.

A közlemény szerint nincs jogszabályi akadálya annak, hogy egy települési önkormányzat kiszervezze a közétkeztetést, azonban a vizsgált önkormányzat esetében a speciális étkezési igényű gyermekek ellátásának feltételeit az erre vonatkozó pályázati kiírásban eleve nem határoztak meg.

Az ombudsmani jelentés kivonatában hangsúlyozták, a gyermek egészségügyi állapotának megfelelő étkezés megszervezése – amennyiben szülője igényli – az óvoda, iskola dolga, a közétkeztetés biztosítására pedig az önkormányzat kötelezett. Az ehhez hasonló esetekben a köznevelési intézmény bevonásával az önkormányzatnak kell megtalálnia a megoldást, ilyen lehet például a napi háromszori étkezés megrendelése a speciális étkezést nyújtó közétkeztetési cégtől.

Az alapjogi biztos felkérte a Nógrád megyei Mátraszele közös önkormányzati hivatalának vizslási kirendeltségét, hogy tegyen eleget törvényi kötelezettségének, és biztosítsa a nevelési-oktatási intézményben a közétkeztetés lehetőségét a speciális étkezési igényű gyermekek számára is.

Az ombudsmani jelentés teljes szövege a ide kattintva oldalon olvasható.

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére