Jelenlegi hely

Többen dolgoznának részmunkaidőben

A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom konferenciáján bemutatták a részmunkaidős foglalkoztatásról szóló országos kutatásuk részleteit. Kiderült, hogy a cégek és a munkavállalók is nyitottak erre a lehetőségre, igény van rá, a cég iránti elkötelezettséget is növelné, és nagymértékben segítené a munkavállalók életét.

A kutatásban a munkáltatók és a munkavállalók véleményét kérték arról, hogy mennyire tartják vonzónak a részmunkaidőt, mekkora igény van rá, és mi akadályozza a kereslet és kínálat egymásra találását. Magyarországon a foglalkoztatottak csupán 5-6%-a dolgozik részmunkaidőben, amivel az európai országok sereghajtói között vagyunk (az európai átlag 20%).

Lerf Andrea kutatásvezető szerint a kérdés azért is aktuális, mert a demográfiai adatok, illetve a külföldi munkavállalás tendenciája miatt érződik a munkaerőhiány, szakemberhiány több területen. A családosok esetében, a kismamák sikeres munkaerő piaci visszaintegrálásában komoly szerepe lenne a részmunkaidős lehetőségeknek. A fiatalok tanulás melletti munkavállalását és a megváltozott munkaképességűek munkába integrálását is segítené.

A válaszokból kiderül, hogy a legtöbben családi okokból választanák a részmunkaidős munkát, főleg a gyermekvállalás miatt és a munka-magánélet összehangolása céljából, de a 45 év felettiek körében fontos szempont az idős szülő, családtag ápolása. A legnépszerűbb a részmunkaidős forma a 2-3 (3-6 éves korú) gyermeket nevelő, házas, magas iskolai végzettségű nők között.

A válaszadók 52%-a szerint nagymértékben segítené az életét ez a lehetőség. Az eredményekből az is látszik, hogy szoros összefüggés van a cég iránti elkötelezettség és a részmunkaidő között: a válaszadók 75%-a lojális az ilyen munkahelyhez.

A munkavállalói oldalon 68%, a munkaadók között 87% válaszolta, hogy a cégüknél elérhető a részmunkaidő lehetősége. A kérdőívet kitöltők 64%-a akkor is szívesen dolgozna részmunkaidőben, ha a jövedelemre nem lenne mindenképpen szüksége.

A jogszabályi keret tehát adott, igény van rá munkaadói és munkavállalói oldalról is, a következő lépés az lehet, hogy egyre több részmunkaidős foglalkoztatás valósuljon meg, a kereslet és a kínálat megfelelő módon találkozzon. Ehhez kellenek még ösztönzők, jó gyakorlatok és példák, biztonsági keretek mindkét fél számára. Lerf Andrea szerint meghatározó szempont a bizalom kialakítása a cég és a dolgozó között, normális munkahelyi kultúra, megfelelő mentalitás és hozzáállás.

Halász Kinga, Budapestimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem akar több gyereket? Akkor "kikapjuk"!

Nem akar több gyereket? Akkor "kikapjuk"!

Már négy éve nem lenne méhem, ha a nőgyógyászom lesújtó mondatai után nem találok rá véletlenül az inteneten a mióma embolizáció lehetőségére.
Min múlik gyermeked sikere?

Min múlik gyermeked sikere?

Saját magunkról alkotott hiedelmeink befolyásolják a személyiségünkről alkotott képünket, illetve, hogy mit akarunk és mit tudunk elérni az életünkben. Gondolkodásmódunk hatással van teljesítményünkre, motiváltságunkra. Sokan azt gondolják, hogy a tehetség, az intelligencia alapvetően garantálja a sikert. Bizonyosan nagy hatása van, de csak ezen múlhat, hogy ki mire viszi az életben?
A jó szó öröme

A jó szó öröme

Hiánycikk. Semmibe sem kerül, mégis nagyon sokat ér. Nélküle nehezen lehetne túlélni a hétköznapokat.
Tippek, hogyan legyen élményekkel teli már az utazás is vonattal, ha gyerekkel indultok el

Tippek, hogyan legyen élményekkel teli már az utazás is vonattal, ha gyerekkel indultok el

Évek óta vonattal megyünk nyaralni. Először csak kettesben a férjemmel, majd csatlakozott a fiúnk 12 éve, 7 éve a lányunk is. Ehhez hoztam jól bevált „praktikákat”, hogy stressz helyett valóban élményekkel legyen teli már az utazás is.
Ugrás az oldal tetejére