Jelenlegi hely

A terhességi cukorbetegség

A terhességi cukorbetegség, más néven terhességi diabétesz a várandósság alatt kialakuló betegség, amely általában nem okoz érzékelhető panaszokat. A terhességi cukorbetegség oka, hogy a terhesség alatti hormonális változások csökkentik a szervezetben termelődő inzulin hatását, amely úgy hat, mintha kevés lenne az inzulin termelése. A hasnyálmirigy ezért intenzívebb inzulintermelésbe kezd, növekszik a vércukorszint, és kialakul a terhességi cukorbetegség.

Szülés után legtöbbször ismét visszaáll a szénhidrát-anyagcsere normális egyensúlya. Terhességi cukorbetegség a kismamák körülbelül három százalékában fordul elő.
 

A terhességi cukorbetegség felismerése
 
A terhességi cukorbetegség diagnosztizálásához terheléses cukorvizsgálatra van szükség. Ilyenkor megmérik az éhgyomori cukorértéket, majd meg kell inni egy pohár vizet, amelyben előtte 75g cukrot feloldottak. Ezután két órával ismét megmérik a vércukorszintet. Ha a két órás cukorérték 7.8 mmol/l felett van, akkor terhességi cukorbetegség áll fenn. Ha kicsivel alatta van az érték, akkor érdemes pár hét múlva újra elvégezni a vizsgálatot.
 
Ha a cukorbetegséget a terhesség huszonnegyedik hete előtt diagnosztizálják, akkor valószínű, hogy a vércukorszint már a terhesség előtt is magasabb volt a normál értéknél. Ilyenkor feltételezhető, hogy a cukorbetegség nem a terhesség következtében alakult ki, és a szülés után is magas marad. Ez már nem terhességi diabétesz: normál testsúlyú nőknél ebben az esetben 1-es típusú, túlsúlyosoknál pedig 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki. Mivel a terhesség alatt fennálló szénhidrát-anyagcserezavar veszélyezteti a magzat növekedését és fejlődését, fontos, hogy mindkét állapotot megfelelően kezeljék. Ha nincs kezelve szülészeti szövődmények, az újszülöttnél pedig alkalmazkodási zavarok jelenhetnek meg.
 

 
A terhességi cukorbetegség kezelése
 
Amennyiben a terhességi cukorbetegség nem túl súlyos, elegendő a diétával való kezelés. A kismamáknak megfelelően összeállított diétával kell a normál tartományon belül tartani a vércukorszintet. A diéta összeállításánál mindenképp szakorvos segítségét érdemes kérni, de azért vannak alapvető dolgok, amiket jó betartani:
 
  • figyeljünk az ételek szénhidráttartalmára
  • kerülni kell a cukros ételek, italok, a méz valamint a fehér lisztből készült ételek fogyasztását, helyette teljes kiőrlésű gabonát, a cukor helyett pedig fruktózt vagy szorbitot érdemes fogyasztani (a fruktóz és szorbit lassan emelik a vércukorszintet, de be kell számolni a napi fogyasztható mennyiségbe)
  • sok zöldséget, gyümölcsöt kell fogyasztani, valamint az alacsony glikémiás indexű élelmiszerek fogyasztását kell előtérbe helyezni; ilyenek pl: szójabab, korpás müzli, színes főzelékek, saláták, cékla, retek, zöldpaprika, paradicsom, kisebb mennyiségben lencse, szárazbab, sárgaborsó, dió, mogyoró. További javasolt élelmiszerek: tej, kefir, joghurt, a legtöbb hazai gyümölcs, spagetti, makaróni, durumbúzából készült tészták, zabpehely, kukorica, főtt barna rizs, fekete kenyér
  • a kevesebb nagy étkezés helyett át kell állni a többszöri (5-6) kis étkezésre
  • rendszeresen kell a terhességnek megfelelő mozgást végezni, mert a mozgás során megnőtt energiaigény segít kordában tartani a vércukorszintet.
     
Ha a diétával nem sikerül a normál cukor értékeket elérni, akkor a diéta megtartása mellett inzulinra van szükség. A terhesség alatt szájon át szedhető vércukorszint csökkentő gyógyszereket nem szabad szedni, mert ezek károsíthatják a magzatot.
 
A terhesség után
 

Szülés után az inzulinos kezelést abba lehet hagyni általában, de a diétát még 5-6 hétig folytatni kell. Az első terhesség alatt jelentkező cukorbetegség a következő terhességek alatt is előfordulhat, viszont a terhességi cukorbetegség jelzi a hajlamot, ezért számítani lehet az időskori cukorbetegség kialakulására is. 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére